Kilka ciekawostek o wspinaczce i arborystyce

to przede wszystkim z tym, że odpowiednie zabezpieczenia, których używamy podczas wspinania się zwłaszcza w wysokich górach stanowią o naszym bezpieczeństwie. Sprzęt wspinaczkowy może nie tylko uchronić nas przed niebezpiecznym up

Kilka ciekawostek o wspinaczce i arborystyce

Najważniejsze ? posiadać dobry sprzęt wspinaczkowy

Wybór odpowiedniego sprzętu wspinaczkowego jest bardzo ważny dla każdego, kto chce spróbować swoich sił we wspinaczce. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że odpowiednie zabezpieczenia, których używamy podczas wspinania się zwłaszcza w wysokich górach stanowią o naszym bezpieczeństwie. Sprzęt wspinaczkowy może nie tylko uchronić nas przed niebezpiecznym upadkiem, który może skończyć się nawet tragicznie, ale także sprawić, że będziemy ulegać mniejszej ilości urazów, co z kolei jest szczególnie istotne zwłaszcza na początku naszej przygody ze wspinaczką. Dlatego też przed wyborem miejsca do wspinania powinniśmy zdecydować się na zakup specjalnego sprzętu do uprawiania tego sportu.


Wspinaczka dla każdego

Coraz częściej przeszukując Internet czy inne dostępne źródła wiedzy możemy łatwo trafić na ogłoszenia odnośnie organizacji kursów na ściankach wspinaczkowych. Tego rodzaju zajęcia są organizowane w wielu ośrodkach sportu i rekreacji, ponieważ sport ten nie wymaga olbrzymich nakładów finansowych, a wspinaczka może stanowić naprawdę ciekawą przygodę zwłaszcza dla najmłodszych. W tym celu organizuje się zajęcia ze wspinaczki dla różnych grup wiekowych. Zorganizowane zajęcia to z pewnością o wiele lepszy sposób na poznanie właściwego sposobu wspinania się niż samodzielna nauka. Jest to również o wiele bardziej bezpieczna forma rozrywki niż samodzielne wyprawy na skałki.


Style wspinaczkowe

Styl wspinaczki ? szerokie pojęcie obejmujące ogólną ocenę całokształtu środków, tak materialnych, jak i intelektualnych, zaangażowanych w pokonanie drogi wspinaczkowej.

Od początków wspinania sposób pokonania danego problemu był uważany za równie istotny jak sam jego fakt. Początkowo wyróżniano przejścia bez przewodników jako szczególnie wartościowe. W miarę gromadzenia wiedzy i doświadczeń oraz pojawiania się wyspecjalizowanych środków technicznych pojęcie stylu ewoluowało.

Współcześnie powszechnie przyjęte jest docenianie minimalizacji użytych ułatwień, czego najdobitniejszym wyrazem jest powstanie nieco żartobliwej koncepcji "nago i boso".

W zakresie wielowyciągowych dróg wspinaczkowych o górskim charakterze wyróżniamy obecnie następujące style:

styl alpejski
capsule
styl wyprawowy (oblężniczy)


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Styl_wspinaczki