Frezarki - kilka faktów i ciekawostek

o sformatowane modele 3D mogą służyć jako instrukcje na wszelkiej maści obrabiarek CNC, które tworzą z bryły metalu lub innego tworzywa elementy projektu. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że droga od pomysłu do prototypu

Frezarki - kilka faktów i ciekawostek

Projekty CAD

Tworzenie komputerowych modeli struktur czy urządzeń nie jest nowością, jednakże wraz z rozwojem technologii, coraz prościej jest przemienić projekty w rzeczywistość. Odpowiednio sformatowane modele 3D mogą służyć jako instrukcje na wszelkiej maści obrabiarek CNC, które tworzą z bryły metalu lub innego tworzywa elementy projektu.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że droga od pomysłu do prototypu a dalej seryjnej produkcji, jest coraz krótsza. Ze względu na dużą powtarzalność i precyzję elementów wykonanych na frezarkach CNC, możliwe jest wprowadzenia zmian do modelu, bez potrzeby zmiany urządzeń które wytwarzają elementy.

Wybiegając nieco w przyszłość, linie produkcyjne nie będą musiały być ograniczone do wytwarzania jednego produktu, po wprowadzeniu paru zmian w ich programie, mogą wytwarzać coś innego, bądź ulepszoną wersję poprzedniej rzeczy. Jest to bardzo optymalne rozwiązanie jutra.


Kilka historycznych ciekawostek

Pierwsze obrabiarki umożliwiające automatyzację produkcji były hard-wired, co oznacza iż mogły wykonywać tylko stałą, z góry przewidzianą sekwencję ruchów, bez możliwości przeprogramowania. Po nich, na początku lat 50. XX wieku, powstały pierwsze maszyny sterowane numerycznie (NC), do których programowania używano dziurkowanych taśm i kart. Za początek sterowania numerycznego uznaje się rok 1952, a za twórców US Air Force i Johna Parsonsa współpracującego z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge, Massachusetts, USA. Pierwszy system CNC używał typowego sprzętu NC, a komputer był użyty do kompensacji obliczeń i czasami do edycji. Pierwszą obrabiarką uruchomioną w MIT była NC Hydrotel firmy Cincinnati z pionowym wrzecionem, liniową interpolacją 3D i taśmą dziurkowaną kodowaną binarnie. Dalszy rozwój technologii CNC nastąpił w latach 80., kiedy pojawiła się możliwość zastosowania mikrokomputerów.

Technologia NC spowodowała niesamowitą rewolucję w przemyśle wytwórczym. Prawie każda firma z branży wyposażona jest w obrabiarki czy centra obróbkowe sterowane numerycznie.

W ostatnich latach spadek cen sprzętu komputerowego oraz dostępność tanich komponentów mechanicznych spowodowały wzrost zainteresowania technikami CNC wśród mikroprzedsiębiorstw oraz hobbystów. Powstają w ten sposób

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control


Rodzaje układów sterowania


Sterowanie punktowe ? pozycjonowanie narzędzia w ściśle określonym położeniu względem przedmiotu;
Sterowanie odcinkowe ? realizuje ruchy robocze, czyli przemieszczenie narzędzia z zadanym posuwem, ale wyłącznie po torach równoległych do ustalonej osi współrzędnych;
Sterowanie kształtowe (ciągłe) ? realizuje dowolny ruch (proste, skosy, łuki, krzywe) wykonując pełny zakres figury lub bryły; wyróżniamy tu:
sterowanie kształtowe 2D
sterowanie kształtowe 21/2D
sterowanie kształtowe 3D

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control